Barwna historia kamienicy „Pod Orłem”

Wznoszący się przy Placu Wolności (a ściśle rzecz biorąc: przy ul. 11 Listopada 60-62) w Bielsku-Białej czteropiętrowy gmach Hotelu „Pod Orłem”, utrzymany w stylu neobarokowo-klasycystycznym, ma za sobą długą i barwną, ponad stuletnią historię.

Budynek wzniesiony został w 1905 z funduszy Jakoba Grossa, właściciela fabryki wódek i likierów w Białej. Stanął na miejscu dawnego zajazdu, który znajdował się tam jeszcze od czasów wytyczania traktu cesarskiego pod koniec XVIII wieku.

113
8 768x510

„Pod Czarnym Orłem”

Pierwotnie nazywano go „Pod Czarnym Orłem”, co miało być nawiązaniem do znanego herbu Habsburgów, którym był właśnie czarny orzeł – choć habsburski orzeł był dwugłowy, a orzeł w locie, którego podobizna wieńczy fasadę budynku, ma tylko jedną głowę.

Scena dla życia towarzyskiego i kulturalnego

Hotel „Pod Orłem” stanowił centrum towarzyskiego i kulturalnego, a nawet sportowego życia Białej. Odbywały się tu pokazy walk zapaśniczych i bialskiego klubu piłkarskiego „Sokół”, spektakle teatralne, a także liczne polskie imprezy narodowe. Organizowano tu występy teatralne oraz bale Ligi Morskiej i Kolonialnej.

114
dsc4012

Kamienica odwiedzana i uwielbiana przez znane osobistości z całego świata.

Już w czasach przedwojennych hotel przyciągał liczne znane osobistości. W 1915 wielokrotnie gościł w nim Józef Piłsudski, wówczas jeszcze jako dowódca I Brygady Legionów Polskich, a także ostatni cesarz Austrii, Karol I Habsburg, z małżonką, Zytą Burbon-Parmeńską.

Jak wiele zabytkowych budynków, Hotel ma także swoją mroczniejszą, sensacyjną stronę: w hotelowej restauracji w 1938 bialscy taksówkarze schwytali Nikifora Maruszeczkę, jednego z najbardziej znanych zbrodniarzy okresu międzywojennego.

W latach 90. XX wieku hotel przestał przyjmować gości i został przemieniony w ekskluzywny pasaż handlowy „Pod Orłem”.

Skontaktuj się z nami!